Suni Çim Halı Kullanmanın 5 Avantajı

Suni Çim Halı Kullanmanın 5 Avantajı

Suni çim doğal çime alternatif olarak üretilmiş, hammaddesi  petrol olan sentetik çimdir. Kullanım aralığı çok geniştir. Futbol sahası, ragbi sahası, golf sahası gibi spor yapılan yerlerde, otel ve yaşam alanı olan bahçelerde olmak üzere birçok yerde kullanılan suni çimin birçok avantajı vardır. Özellikle suni çim Avrupa’da çok daha yaygındır. Sebebi dünyamızın genelinde bulunduğu  gibi su ve su kaynaklarının az olmasıdır. Suni çim avantajları, doğal çime oranla çok daha fazladır.

Suni Çim Halı Kullanmanın Avantajları

Suni Çim Avantajları - NurteksDoğru yapılmış suni çim halı sahanın en büyük avantajlarından birisi; her koşulda performansını oyun standartları dahilinde koruyabilmesidir. Yani çok sıcak veya yağışlı bir havada; zemin yumuşaklığı, topun zıplaması yuvarlanması gibi kriterler, belirlenen standartta kalmaktadır.

Böylelikle dünyanın neresinde olursa olsun sentetik çim, futbol sahasında top oynayan takımlar birbirlerine karşı zemin avantajı sağlayamazlar. Yeterki sentetik çim saha doğru standartlara göre yapılmış olsun. Bu sentetik çim sahanın en büyük avantajlarından biridir.

  • Fakat sentetik çimin sağladığı avantajlar bununla sınırlı değildir. Sentetik çim kullanım olarak doğal çime oranla çok daha fazla maç yaptırabilirsiniz.
  • Sıcak havalarda serinletmek maksadı dışında sulamaya ihtiyaç olmaz.
  • Gübre gibi, biçme gibi bakım ihtiyaçlarınız ve ağır bakım masraflarınız yoktur.
  • Sentetik çim sahaların, dolgu seviyesini stabil tutup; yatan iplerini fırçaladığınız sürece, size uzun yıllar hizmet edecektir. Yeterki ihtiyacınıza uygun kalitede bir ürüne sahip olun.
  • Bir sentetik çim saha, günde ortalama 5 saat kullanılarak, haftanın 7 günü kullanabileceğiniz bir alandır. Bunun karşılığında; bunu doğal çim bir sahada yapmak isterseniz aynı kullanım saati için, yaklaşık 18 tane doğal çim saha yapmanız gerekir. Bunun yapım maliyetinin dışında, bu kadar büyük bir araziyi bulmak her kulüp ve il için mümkün değildir. Dolayısıyla bir sentetik çim saha aynı anda doğru planlamayla birçok takıma hizmet edebilir.
  • Doğal çim bir sahaya sahipseniz, bu sahadaki çimi yaşatabilmek için; iklimlendirme lambaları, kök havalandırma makineleri gibi birçok bakım ekipmanına ihtiyacınız vardır. Ayrıca bu bakımı yapabilecek kalite ve kapasitede personele ihtiyaç duyarsınız. Fakat sentetik çim bir sahanın bakımını yapmak  doğal çime nispeten çok kolaydır ve çok daha az maliyet gerektirir.
  • Sentetik bir çim sahanın çizgileri de sentetik çim halıdan yapılmıştır. Dolasıyla sahanın ömrü boyunca, çizgileri boyamak gerekmez.
  • Doğal bir çim sahada, belirli periyotlarda çizgilerin tekrar çizilmesi gerekmektedir. Son olarak, sentetik çim saha garantisi olan, garanti şartlarına göre kullanıldığında ömrü belli olan bir üründür. Fakat doğal çim, canlı olduğu için iklim şartları ve dış etkenlere bağlı olarak ömrü, zamanından önce kısalıp yok olabilir.

Sentetik Çimin 5 Avantajı

Uzun Süre Dayanıklıdır

Suni Çim Avantajları - Nurteks

Sentetik çim, özellikle iç ve dış mekanlarda çok rahatlıkla kullanılabilir. UV dayanımları sayesinde renklerinin solmayacağı gibi çok rahatlıkla, konforlu ve uzun yıllar size hizmet verecektir.

Suni çim uzun süre dayanıklıdır. Gerekli bakımları yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir. Suni çimin ömrü; kullanım sıklığına, açık veya kapalı alanı uygulanmasına ve bakım sıklığına bağlıdır. Bakım yapmak suni çim halının  ömrünü uzatarak daha uzun süre kullanılmasını sağlar.  Kullanım yoğunluğu ve bütçe açısından en iyi dengeyi sağlayan sentetik çimin en çok tercih edilme sebeplerinden bir tanesi de bu denge oranıdır.

Bakımı Kolay

Suni Çim Avantajları - Nurteks

Özellikle yazlık bölgelerde; örneğin bir yazlığınız varsa ve yılda 3 ay gidiyorsanız, doğal çimlerle uğraşmak yerine, bütün yıl boyunca yemyeşil ve sağlıklı çim görüntüsünü elde edebilmek için suni çim halılar kullanılmaktadır.

Suni çimin bakımı oldukça kolaydır. Genel olarak, süpürülmesi, fırçalanması ve su püskürtülmesi yeterli olacaktır. Profesyonel futbol sahaları için temizlik; zahmetsiz ve daha az maliyetlidir. Suni çim nasıl temizlenir yazımızda bakım hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bakımı Daha Az Maliyet Gerektirir

Suni Çim Avantajları - Nurteks

Suni çim, ilk kurulum maliyetleri bakımından doğal çimlere nazaran daha maliyetli görülebilir. Fakat sulama, gübreleme, biçme gibi durumları söz konusu olmadığı için uzun kullanımlarda çok daha avantajlı olacaktır.

Sentetik çim, gübreleme, kesim yenileme gibi, bakım maliyetleri gerektirmez bu sebeple suni çimin bakımı doğal çime oranla daha az maliyetlidir.. Bir futbol sahası maliyeti hesaplarken bunu da göz önüne almakta  yarar vardır. Uzun yıllar kullanacağınız sahanın, maliyeti sadece yapım aşaması olarak değerlendirilmemelidir. Sonrasında uygulanacak bakımlar için de bir hesaplama yapılarak suni çimin bakım maliyetinin düşük olma avantajı görülebilir.

Birçok Alanda Kullanılabilir

Suni Çim Avantajları - Nurteks

Düşmelerden kaynaklı yaralanma risklerini en aza indirgemesi yine sizin ve çocuklarınız için çok  önemli bir unsurdur.  Suni çim birçok alanda kullanılabilir. Spor alanları için kullanılabilen yapay çim aynı zamanda peyzaj için de en iyi seçenektir.  Suni çim nerede kullanılır? Sorusuna cevap verecek olursak; futbol sahası, ragbi sahası, golf sahası, tenis kortu, bahçe peyzajı içinse;  çatı peyzajı, bahçe peyzajı, balkon ve teras peyzajında kullanılabilir.

Yağmurdan Etkilenmez

Suni Çim Avantajları - Nurteks

Suni çimin en önemli avantajlarından bir tanesi de yağmurdan etkilenmemesidir. Suni çim keşfedilmeden önceki dönemlerde doğal çim yağmurdan oldukça etkileniyor ve olduğu alanın kullanımını imkansız hale getiriyordu. Yapay çim hem kullanım hemde deformasyon açısından yağmurdan etkilenmez.

Sentetik çim ürünlerini kullanım amaçlarına doğru orantılı seçilmesi size en büyük avantajı sağlayacaktır. Bu çok önemli bir kriterdir. Özetle; sulama, gübremele ve kesme gibi bakım maliyetlerinin olmaması ve düşmelerden kaynaklı yaralanma riskini en aza indirgemesi sayesinde sentetik çimler oldukça avantajlıdır.

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü