Suni Çim

Suni çim, doğal çimin yerine alternatif olarak düşünülmüş ham maddesi petrol olan yapay çimlerdir.

22 Ocak, 11:01

Suni çim, kentlerin betonlaşmasından dolayı çocukların kendilerine oyun ve spor  alanı bulmakta zorlandığını gören Ford vakfı 1960'ların başlarında  bakımı ve maliyeti kolay suni çim projesini başlatmıştır. Bu proje kapsamında suni çimden imal edilmiş ilk spor kompleksi Rhode Island’da bulunan Moses Brown isimli okulda hayata geçirildi.

Doğal çimin bakım maliyetleri, gölgelik gibi alanlarda büyütme zorluğu, deformasyonunun fazla olması, su kaynaklarının giderek azalması ve tüm yıl boyunca kullanım zorluğu gibi sebeplerle, suni çimlerin profesyonel takımlar ve bu takımlara ait stadyumlarda ilk defa kullanılması ise Houston Texas’ta 1966 yılında inşa edilen “Astrodome” stadyumunda olmuştur.

Çünkü Astrodome stadyumunun diğer stadyumlardan farkı, sürekli kapalı bir stadyum olma özelliği nedeniyle suni çime ihtiyaç duymasıdır.

Yaşam alanlarımızın artan betonlaşma nedeniyle ham maddesi petrol olan sentetik ipliklerden imal edilmiş suni çimler spor sahaları başta olmak üzere bahçe peyzajında, çatı peyzajında, balkon teras peyzajında ve her geçen gün artan birçok alanda kendisine uygulama alanı bulabilmiştir.

Suni çim genel tanımı itibari ile doğal çimin yerine alternatif olarak düşünülmüş ham maddesi petrol olan yapay çimlerdir. Doğal çimin birçok dezavantajlarının giderilmesi adına ham maddesi petrol olan çim teknik açıdan granül dolgulu olup polietilen malzemeden oluşan ipliklerinin sık bir şekilde dokunmasıyla oluşmaktadır.

Suni çim insan sağlığına hiç bir şekilde zarar vermeyen kimyasal ürünlerden üretilmesi ile birlikte daha az kaygan olması sporcuların performansına pozitif etki etmektedir.

Suni çim aşınma konusunda doğal çime göre daha dayanıklı olup 10 yıl boyunca orijinalliğini kaybetmeden kullanılabilme olanağı sağlamaktadır. Doğal çimler hava şartlarından olumsuz etkilendiği için 12 ay boyunca doğal güzelliğini koruyamamaktadır. Suni çimler ise 12 ay boyunca hiç bir hava şartlarından etkilenmeyip doğal güzelliğini koruyabildiği gibi çevre dostu bir üründür.

Nurteks tecrübesi ile üretilen son teknoloji suni çimler; yağmur, kar, don, kasırga, gibi çok zorlu şartlarda ve güneşin ultraviyole ışınlarının suni çim üzerinde renk atması, eritmesi ve formunu bozması imkânsız kalitesini kanıtlamış sağlam doğa dostu yapılardır.

Suni çimlerin zirai ve kimyasal bakım ilacı istenmeyen haşerelerden kendini koruyucu özelliğe sahip güçlü bir malzeme olmasından dolayı bahçe peyzajı, bina giydirme ve balkon, teras, çatı peyzajında sıklıkla tercih edilmektedir.