Sentetik Çim

Sentetik Çim Hakkında Bilmediklerinizi Bu Makalede Öğrenebilirsiniz.

17 Ekim, 14:10

Doğal çimle karşılaştırıldığında, günümüzde kalite standartlarına uygunluk göstererek üretilen sentetik çim, kullanım alanlarında çok daha verim alınabilen bir ürün olmaktadır. Hava şartları ve yoğun kullanım gibi durumlardan olumsuz yönde etkilenen doğal çim, özellikle halı sahalarda kayganlığı, çukurlaşması ve görsel kalitesi gibi çeşitli nedenlere dayalı olarak, kullanımı tercih edilmemektedir. Ortalama olarak 1960lı yıllarda üretiminin başlanıldığı sentetik çim uygulaması, zaman içinde geliştirilerek kullanıcıların yüksek ölçüde verim alması sağlanmıştır. Bugün uzman bir firma tarafından futbol sahasına uygulandığında, zemine döşenen drenaj alt yapı sayesinde büyük ölçüde emilim gücü vardır ve kesinlikle yüzeyde su birikmesi gibi olumsuzluklar teşkil etmeyeceğinden ötürü, yaz kış kullanıma uygun bir alan olmaktadır. Doğal çimle kaplı alanlar, yazın aşırı derecede ısınır ve güneş etkisinden ötürü çim renklerinde değişme ve belli bölgelerde çimlerde seyrelme görülür. Kış aylarında ise yağmur ve kardan son derece etkilenen çimler, üzerinde durulamaz bir durum ortaya çıkarır. Dolayısıyla meşakkatli ve maliyeti oldukça yüksek bir bakım gerektirdiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Sentetik Çim Nedir?

Ancak sentetik çim uygulamasında, uygulama alanına göre bir alt yapı döşenmesi ve çimlerde kullanılan ipliklerin yüksek kaliteye sahip olmasından dolayı, oyuncuya hedeflenen konfor sağlanmaktadır. Bugün sentetik çim denildiğinde akıllara basit bir sitemle döşenen bir uygulama gelmemelidir. Çeşitli testlerden geçirilerek üretimi yapılan bu ürünün, darbe emiciliği, güneşe karşı dayanıklılığı ve futbolcunun cildine zarar vermemesi gibi en ince detaylar düşünülerek tasarlanmakta ve uygulama alanına döşenmektedir. Döşendikten sonra dahi kullanım alanına göre uygunluğu çeşitli şekillerde test edilerek, onay verildikten sonra kullanıma hazır bir hale gelir. Doğal çimin sağladığı tüm etkileri ve daha fazlasının sağlandığı sentetik çim uygulamasında, istenildiği vakit taze çim kokusunun verilmesi dahi mümkün olmaktadır. Günümüzde halı sahalarda, yürüme parkurlarında, tenis kortlarında, peyzaj uygulamalarında ve bina dış cephe kaplamalarında gibi çeşitli alanlarda kullanımı son derece sağlıklı olduğu gibi yüksek kalitede bir görsellikte sunmaktadır.

Nurteks Sentetik Çim Modelleri

Her alanda yaptığınız işte başarıya ulaşmak adına önemli unsurlar arasında yer alan sentetik çim ürünlerini değerlendirmeye almalı ve daha uzun vadede daha uygun koşullarda kullanımı tercih etmenizi önermekteyiz. Doğal çimin özellikle futbolcuların yaralanma konusunda daha az risk taşıdığını savunan kişiler, sentetik çimin ilk çıktığı yıllar ile bugünkü üretimi arasında dağlar kadar fark olduğu söylenebilir. Oldukça titiz ve en iyi ham maddelerin kullanımıyla üretilen sentetik çim, doğal çimle arasında herhangi bir fark yoktur ve doğa olayları ele alındığında avantajlıdır dahi denilebilir. Dolayısıyla bu alanda hizmet kalitesiyle kendini kanıtlamış ve en iyi şekilde çeşitli ürünleri sunabilen www.nurteks.com.tr firması, sizlerin en doğru adresiniz olacağını bilmenizin.

Web sitemizi inceleyerek ürün özelliklerine göz atabilir ve daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçerek, her türlü sorunuza yanıt alabilirsiniz.