Padel Sporu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Padel Sporu

Padel Sporu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Padel Sporu Nedir?

Padel sporu, suni çim halı zemin üzerinde padel raketleri ile oynanan, tenise benzeyen bir spor türüdür. Tenis kortuna benzer ancak daha küçük ölçülere sahip padel kortunun standart ölçüleri 20 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindedir. Padel ve tenisi ayrıştıran bir diğer özellik ise, tenis çok oyuncu gerektirirken, padel sporunun tek başına da oynanabilmesidir.

Padel sporunun diğer tüm spor türleriyle ortak özelliği ise spor yapılan alan zemininin kalitesinin büyük önem arz etmesidir. Bu nedenle tıpkı diğer sahalar ve kortlarda olduğu gibi zeminde kullanılan suni çimin kalitesinin oyuncu performansında büyük bir etkisi olduğunu unutmamak gerekir.

Padel Sporu
Geçmişten Bugüne Padel Sporu

1969 yılında Enrique Corcuera adlı Meksikalı bir iş adamı evinde bir tenis kortu kurma kararı alır. Evinde tenis kortu kuracak kadar büyük bir alan olmaması nedeniyle de daha küçük bir kort yapmaya karar verir. Klasik bir tenis sahasının ölçüsündeki bu farklılık Corcueara’nın kafasında bir fikir uyandırır ve Padel oyunu ortaya çıkar.

1969 yılında bulunan padel sporunun yayılmaya başlamasının ilk adımı, 1974 yılında atılmıştır. İspanya’da bir tenis kulübünde 2 adet padel kortu kurulur. Yaklaşık 25 yıl içerisinde de padel tüm İspanya bölgesinde tanınır bir hale gelir.

Padel, günümüzde dünya çapında yükselen bir trend haline geldi.  Covid-19 dönemi ile beraber de en çok tercih edilen sporlardan biri oldu. Şubat 2022 itibariyle, tüm dünyada 8 milyon padel tenisçi ve 4000 padel kulübü bulunmaktadır.

Yükselen Değer: Padel

Padel’in son yıllarda popüler hale gelmesinin birkaç nedeni bulunmaktadır. Covid-19’un da padel sporunun tercih edilmesindeki ana nedenlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zamanda yaş sınırlamasının olmaması padelin sıklıkla tercih edilen sporlardan biri olmasının temel sebeplerinden biridir.

Pandemi ile beraber, eşli/çok oyunculu oynanılan spor türleri yerini tek başına oynanan sporlara bıraktı. Tenis gibi birden fazla oyuncu ile oynanabilen padel, tek oyunculu oynanabilme seçeneği nedeniyle değer kazanmıştır. Padelin bir diğer avantajı ise her yaşa hitap etmesidir. Padel kortunun ölçülerinin tenis kortundan küçük olması daha rahat oynanabilmesini sağlar.  Buna bağlı olarak padel sporu her yaşa hitap eder.

Padel Kortu Kurulumu Hakkında Genel Bilgiler

Padel Sporu Sahası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son zamanlarda yatırımcılar tarafından padel kortu kurulumu sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi de padel kortunun ölçüsüdür. Standart ölçüleri 20×10 metredir, yani 200m2’lik bir alan padel kortu kurma için yeterlidir. Tenis kortuna kıyasla padel kortu yaklaşık 3 kat daha küçüktür.  Bu ölçü farklılığı yatırımcılar için avantaj sağlamaktadır. Bunun nedeni ise bir adet tenis kortu yapılan alana üç adet padel kortu yapılabilmesidir.

Padel kortunun oyun yüzeyi zaman içerisinde değişiklik göstermiştir. Çimento üzerinde oynanılmaya başlanılan padel, sonrasında sentetik reçine üzerinde oynanmaya başlamıştır. Günümüzde de sentetik reçine yerini suni çim halıya bırakmıştır. Sentetik reçineden sentetik çime geçilmesinin başlıca nedeni de oyuncunun performansı ve konforunun arttırılmasının istenmesidir.

Günümüzde padel için kullanılan suni çimin kalitesine önem verilmesi gerekmektedir. Kaliteli bir suni çim oyunculara yüksek performans ve konfor sağlar. Yüksek kaliteli bir suni çim, oyuncuların yaralanma riskini de azaltmaktadır.

Padel Sporuna Özel Suni Çim

Sahalar ve kortların zeminlerinde suni çim kalitesinin öneminden bahsetmiştik. Nurteks olarak, padel sporu için özel olarak ürettiğimiz suni çim ürünlerimiz; dayanıklı monofilament ipliğin omurga yapısına getirdiği farklılık, Padel Grass‘a dik duruş, yüksek esneklik ve kalıcı performans garantisi sağlar. Padel sporuna özel üretilen Padel Grass, günümüzde en çok tercih edilen ürünlerimizden biridir. Padel kortu yapımı ve Padel Grass ürünümüz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü