Otel Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Otel Halısı üreticisi Nurteks olarak tüm yaşam alanları için en uygun duvardan duvara halı ürününü üretiyoruz.

Otel Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Otel odası dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğimiz bu yazıda ilham ve stil örneklerinden de bahsedeceğiz. Öncelikle her otelin bir konsepti olmalı ve bu konsepte  uygun şekilde otel dekorasyonu yapılmalıdır.

Dekorasyon A’dan Z’ye düşünülmesi ve ona göre tüm detaylar bir bütün oluşturacak şekilde bir araya getirilmesi gerekmektedir. Oda dekore ederken öncelikle konsept belirlenmelidir ve ona uygun olan parçaları bir araya getirmek gerekmektedir. Bunun için bilinmesi gereken tüm detayları bu yazımızda paylaşacağız.

Otel Odası için Dekorasyon Önerileri

Otel Odası Dekorasyonunda Siyah Renk Kullanımı

Otel Odası Dekorasyonu - Nurteks

Dekorasyonda siyah çokça olarak yer almaktadır. Siyahın yoğun olduğu alanlar genellikle zenginliği ve lüksü simgeler. Siyahın yer aldığı dekorasyonda en belirgin dekorasyon tamamlayıcısı siyah otel halısı olmaktadır. Desenli veya düz olarak tercih edilen siyah otel halısı, bulunduğu alanı daha dar ve küçük gösterecektir. Bu sebeple siyahın içinde farklı desenler ve renklerin olması bu etkiyi azaltır.  Krem siyah, beyaz siyah gibi renkler lüks etkisini yaratmak için iyi bir kombinasyon olacaktır. Yine sarı aydınlatmalardan faydalanmak da alana derinlik etkisi sağlar.

Beyaz Otel Odası Dekorasyonu ve Otel Halısı Kullanımı

Otel Odası Dekorasyonu - Nurteks

Beyaz otel dekorasyonu, daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerindeki otellerde kullanmak için uygundur. Yani istanbul ya da Ankara gibi bir şehirde beyaz otel odası dekorasyonu yapmak amacına hizmet etmeyecektir. Bu sebeple doğru bölgeye uygun rengi seçmelisiniz. Beyaz dekorasyonda daha ince ve açık tonlardaki halılara yer verilmektedir.

Beyaz rengi, dekorasyonda mavi ve yeşil gibi doğayı çağrıştıran ana renk temaları ile birlikte kullanmak en sık görülen örneklerdendir. Eğer niş bir iş yapmıyorsanız  en basit adımları izleyerek otel halısı seçimi yapabilirsiniz.

Eğer lüks ve şık bir otel tasarımı planlıyorsanız; iplik ağırlığı daha yüksek, beyaz, krem tonlarında halı tercihi yapabilirsiniz.

Toprak Tonları

Otel Odası Dekorasyonu - Nurteks

Toprak tonları her zaman dekorasyonda kurtarıcı bir renk olmuştur. Modern, country ya da klasik bir dekorasyon stilinde de bu rengi çok rahat kullanabilirsiniz. Toprak tonları ile yapılan dekorasyonda yine toprak tonlarında bir halı kullanmak en doğru seçenek olacaktır.

Desenli duvardan duvara otel halısı kullanmak dekorasyonda işinizi kolaylaştırır. Birçok desen seçeneği bulunan otel halılarından belirlediğiniz deseni, dekorasyona uygun bir renkte seçebilirsiniz.

Otel Halısı Nasıl Seçilmelidir?

Otel Odası Dekorasyonu - Nurteks

Otel halısı seçerken dikkat etmeniz gereken birçok faktör bulunmaktadır. Oteli dekore eden mimarınız, bu konuda tecrübeli olsa da birkaç teknik detayı bilmenizde yarar vardır.

Öncelikle halının kalitesi oldukça önemlidir. Halının kalitesini belirleyen teknik detaylar ise; iplik türü, taban bezi ve iplik ağırlığıdır. Yani bir halıyı uzun süre, konforlu bir şekilde kullanmak için bu belirleyiciler ön planda tutulmalıdır.

Seçtiğiniz iplik ağırlığı otel halısının ömrünü belirler. Yani çok yoğun kullanım alanı olan alanlar için iplik ağırlığı yüksek, sık dokulu bir otel halısı, en doğru seçenek olur.

Halı çeşitleri arasında, en yüksek kaliteli olan kontrat halı seçmek faydanıza olacaktır.

Otel Halısı Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Otel Odası Dekorasyonu - Nurteks

Otel halısı fiyatları yazının diğer kısmında bahsettiğimiz nasıl seçilmelidir sorusundaki kriterlere göre belirlenmektedir. İplik ağırlığı, toplam yükseklik gibi değişkenler fiyatı belirlediği gibi yine, halının toplamda kaç m2 olacağı da  fiyat için değişkenlerden bir tanesidir. Yine otelin hangi alana yapılacağı ve üretilen halının hangi fabrikadan nakliye edileceği de nakliye masraflarını etkileyeceği için, otel halısı fiyatları için kesin bir rakam söylemek doğru olmayacaktır. Fiyatlar halının kalitesi ile doğru orantılı olarak artacaktır. Çünkü kaliteli olan halı çeşitleri için seçilen ip ve kullanılan ilmek sayısı oldukça fazladır. Yine dokuma türü de fiyatı etkileyen değişkenlerden bir tanesidir.

Otel halısı dekorasyonu yaparken mutlaka bir mimardan yardım almakta fayda vardır. Ticari bir kuruluş olan otel için satışları doğrudan etkileyen faktörlerden bir tanesi de dekorasyondur. Konforlu ve şık bir dekorasyon için ise tüm detaylar düşünülmelidir ve renkler bir bütün içerisinde olmalıdır. Halı modelleri de dekorasyon için önemli bir tamamlayıcıdır. Doğru halı modelini seçerek dekorasyonunuzu tamamlamış olacaksınız.

Teknik ve diğer tüm merak ettiğiniz tüm konular ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar:

Dekorasyon için Duvardan Duvara Halı Nasıl Seçilir?

Halıfleks Nasıl Döşenir ve Halıfleks Nasıl Seçilir?

Halıfleks ile Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Duvardan Duvara Halı ile Dekorasyon Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Call Now Button