Odanın Rengi Ruh Halimizi Gerçekten Etkiler mi?

odanın renginin ruh halimize etkileri

Odanın Rengi Ruh Halimizi Gerçekten Etkiler mi?

koyu renk odanın rengi ruh halimizi etkiler mi

 

Odanın rengi ruh halimizi farkında olarak ya da olmayarak oldukça etkiler. Bundan dolayı odanın rengi çok önemlidir.  Bulunduğumuz ortam hakkında fikir sahibi olmak için ilk izlenim bazen hayat kurtarır! Bunu yapmanın en akıllıca yollarından biri renkleri kullanmaktır. Renkler, bilinçli bir şekilde kullanıldığında çok güçlü bir araç haline gelir. İçinde bulunduğumuz ortamların atmosferini oluşturan birçok etken vardır.  İçindeki eşyalar, duvarları, halıları, aksesuarları, tabloları gibi şeyler odanın genel görünümünü oluşturur. Bu eşyaların materyalleri ve dokuları ise odanın nasıl bir tarza sahip olduğunu yansıtır. Country, modern, etnik gibi farklı tarzların, odanın enerjisini değiştirebileceği gibi; aslında en çok gördüğümüz ve bir bütün olarak algıladığımız şeyler renklerdir. Renkler bilinçaltımızda farklı şekillerde kodlanır. Bundan dolayı odaya nasıl bir rengin hakim olduğu oldukça önemlidir. Algıladığımız bu renkler, bizim o ortamda nasıl hissettiğimizi belirleyici unsurlardandır. Aynı zamanda insanlar bazı renklere benzer tepi verme eğilimindedir.

açık renk odanın rengi ruh halimizi etkiler mi

 

Beynimiz, gördüğü renkleri algılar ve bunu bir mesaja çevirir. Birçok kurum renk seçimini vermek istediği mesaja göre yapar. Bundan dolayı oluşturulan ortama göre dekorasyon renkleri akıllıca seçilmelidir. Bu durum avantaja çevrilebilir ancak dikkatli olunmalıdır çünkü yanlış yapılan bir seçim, ters bir etki de oluşturur. Beyaz, krem gibi açık tonlar ortamı ferah, aydınlık, temiz gösterir. Siyah, antrasit, kahverengi tonlar ciddi ve şık bir görünüm sağlar. Salaş ve rahat bir ortam yaratılmak istenilen yerlerde, daha sıcak tonlar kullanılır. Ev içerisinde ise odaya ve kullanım amacına hizmet eden renkler seçilir. Doğru kullanıldığında her renk ortamın ambiyansını değiştirme, boyutunu genişletip daraltma, diğer eşyaları ön plana çıkarabilme gücüne sahiptir. Önemli olan renkleri doğru ve amacına uygun şekilde kullanmaktır.

Renk tercihi farklı alanlara göre nasıl olmalıdır?

kırmızı

Kırmızı:

Çoğu insan kırmızıyı dikkat edilmesi gereken bir şey olarak algılar. Bundan dolayı odaklanılması istenilen yerlerde kırmızı iyi bir tercih olacaktır. Aynı zamanda kırmızının açlık hissini tetiklediği bilindiğinden dolayı; restoranlar dekorasyon yaparken bu bilgiden faydalanır. Ev içerisinde ise; geniş ve büyük odalarda duvarlar ve mobilyalar açık tondaysa, duvarın bir kısmının ya da bazı aksesuarların kırmızı tercih edilmesi odanın rengi sayesinde canlılığı sağlayacaktır. Mutfakta kırmızı detaylara yer verilmesi de güzel bir enerji yaratır.

 

turuncu odanın rengi ruh halimizi etkiler mi

Turuncu:

Herhangi bir ortamda bir canlılık isteniyorsa, akla gelen ilk renklerden biri turuncudur. Enerji sağladığı için birçok spor salonunda odanın renginde parlak tonlu bir turuncu kullanılır. Ev ortamında turuncu kullanılırken biraz daha dikkatli olunmalıdır. Parlak tonunun detaylarda yer alması daha doğru olur. Geniş alanlarda kullanılırken, pastel turuncu tonları kullanmak daha akıllıcadır. Küçük bir odada parlak tonlu turuncunun tercih edilmesi, odayı daha küçük gösterip daraltır. Aynı zamanda gözü yorar. Ancak pastel tonlu bir turuncu daha minimal şekilde kullanılırsa hem odaya derinlik katar hem de hareketi sağlamış olur. Koridor gibi alanlarda da düz bir duvar yerine turuncu göze daha çok hitap eder.

sarı odaSarı:

Kullanılırken dikkatli olunması gereken en önemli renklerden biri de sarıdır. Doğru kullanıldığında ortama enerji, canlılık ve dinamiklik sağlamış olur. İşyerlerinde odanın renginde sarı kullanılması özgüven sağlar ve tempoyu yüksek tutar. Ancak parlak bir tonu ana şemalarda kullanılırsa oldukça boğucu ve yorucu hale gelir, insanların sinirli olmasına yol açar. Genç odalarında doğru tonu, orantılı kullanılırsa güzel bir seçim olur.

mavi oda dekoru

Mavi:

Gökyüzü ve denizi temsil eden bir renk olduğundan dolayı sakinlik ve dinginlik yaratır. Odanın rengi de buna göre tercih edilmelidir. Oturma alanlarında kullanılması sofistike ve şık bir ortam yaratır. Kurumsal alanlarda da çok kullanılan bir renktir.

 

 

 

 

Yeşil:yeşil renk

Doğada gördüğümüz için yeşilin güven veren, rahatlatan bir etkisi vardır. Pastel ve açık tonlarda kullanıldığında odaya boyut katar ve rengiyle sıradanlıktan uzaklaştırır. Koyu tonları daha ağır bir hava taşır ve salonlarda kullanılması güzel bir uyum sağlar. Çiğ tonlarda kullanıldığında dikkatli olunursa farklı ve yaratıcı bir ortam oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü