Hazır Çim

Suni çim üreticisi Nurteks olarak tüm yaşam alanları için en uygun çim halı ürününü üretiyoruz.

Hazır Çim

Halı sahalarda, çocukların oyun oynadıkları parklarda, çocuk salonlarında kullanılan hazır çim bir halıdır. Üretilirken çimi andıran bir malzeme ile üretilir ve kullanımda da oldukça yumuşak bir yapı olarak hizmet görür. Üzerinde herhangi bir darbe alabileceğiniz çıkıntı ya da sert bir oluşum bulunmaz. Bu nedenle oyun aralarında düşme, zıplama, atlama gibi her şeyin sorun yaratmasının önüne geçilmeye çalışılır. Özellikle çocukların sert zemine düşerek yaralanması bu halılar sayesinde önlenmiş olacaktır. Genelde halı sahaların tamamında kullanılan hazır çimlerin halı formunda olduğunu belirtmek için satış esnasında kaplama yapılacağından söz edilir. Yani bir alanın hazır çimlerle kaplanması oraya yetecek kadar çim halının zemini kapatmasıdır.

Hazır Çim Kaplanırken Hangi Sabitleyici Kullanılır?

Bir halı formundaki hazır çimlerin kullanım alanına göre yere sabitlenmesi gerekebilir. Örneğin oyun parklarında çocukların bu çimi kaldırma ve böylece kullanım süresini kısaltma oranları çok fazladır. Hazır çimbulunduğu yere kaplanırken bir şekilde yere sabitlenmeli ve yerden kaldırılma, koparılma, ya da altından kayma gibi sorunların yaşanmasının önüne geçilmelidir. Bunun için çim halı yere serilirken kenarlarına vida ya da çivi yardımıyla bir sabitleme işlemi yapılır. Bu işlem yapılırken özel vidalar ve çiviler kullanılmazsa halının aralıklarından sabitleyicinin geçmesi ve halının yeniden sabitlenecek duruma gelmesi muhtemeldir.

Hazır Çim Kaplanırken Altına Herhangi Bir Ürün Yerleştirilir Mi?

Hazır çim genellikle direk olarak kullanılacağı alanın üzerine altına herhangi bir ürün yerleştirmeden koyulabilir. Zaten çimin altındaki halı yapısı üzerine alttan kum ya da çakıl geçirmeyecek şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle çimin altına bir ürün koyulmamalı ve direkt olarak yere sabitlenmelidir. Altına sabitleme amaçlı kullanılan ürün bile halının kayma olasılığını arttıracaktır. Hazırlanan halı çimler tamamen bulunduğu noktadaki zemini yumuşatma amacına yöneliktir. Bu halıların altına tahta zemin hazırlamak ya da buna benzer ürünler yerleştirmek zamanla halının kopmasına ya da küflenerek kullanımının bitmesine neden olacağından direkt olarak toprakla teması sağlanmalıdır. Halı toprak üzerine uygulanırsa ıslanma, yağışlar, yanma gibi durumlarda tamamen kuruma şansı olacak, yeterinde nemli ve kuru bir zeminde uzun süre kullanılması mümkün olacaktır.

Hazır Çim Nerelerde Kullanılır?

Hazır çim en çok halı sahalarda kullanılır. Kişiler maç yaparken düşme, sürtünme ya da yere yuvarlanma durumlarında sert zeminlerde çok fazla zarar göreceğinden çim sayesinde zararın en aza indirilmesi sağlanmaya çalışılır. Çocuk parklarında da bu çimlerin kullanılma nedeni aynıdır. Bir de halı çimler güzel bir görüntü oluşturmak için evlerin teraslarına, balkonlarına, kapı önlerine ya da bahçe içlerine de kullanılabilecektir. Ama ev içerisinde temizliğinin zorluk yaratabileceğinin farkına varılarak daha çok dışarıda kullanılması sağlanmalıdır. Çünkü halı halindeki çimler aralıklarına aldıkları tozları ve parçacıkları elektrik süpürgesine verirken biraz daha bencil davranabileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü