Hazır Çim

Suni çim üreticisi Nurteks olarak tüm yaşam alanları için en uygun çim halı ürününü üretiyoruz.

Hazır Çim

Hazır çim, doğal çimen görüntüsünde olan bir üründür. Doğal çimenin görüntüsünü yansıtırken birçok avantajı sayesinde çok tercih edilmektedir. Halı sahalarda, çocukların oyun oynadıkları parklarda, çocuk salonlarında kullanılan hazır çim bir halıdır. Üretilirken çimi andıran bir malzeme ile üretilmektedir. Kullanımda da oldukça yumuşak bir yapı olarak hizmet görür. Üzerinde herhangi bir darbe alabileceğiniz çıkıntı ya da sert bir oluşum bulunmamaktadır. Bu nedenle oyun aralarında düşme, zıplama, atlama gibi her şeyin sorun yaratmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Özellikle çocukların sert zemine düşüp yaralanması bu halılar sayesinde önlenmektedir. Genelde halı sahaların tamamında kullanılan hazır çimlerin halı formunda olduğunu belirtmek için satış esnasında kaplama yapılacağından söz edilir. Yani bir alanın hazır çimlerle kaplanması oraya yetecek kadar çim halının zemini kapatmasıdır.

Suni Çim Kaplanırken Hangi Sabitleyici Kullanılmaktadır?

Bir halı formundaki hazır çimlerin kullanım alanına göre yere sabitlenmesi gerekebilmektedir. Örneğin oyun parklarında çocukların bu çimi kaldırma ve böylece kullanım süresini kısaltma oranları çok fazladır. Hazır çim bulunduğu yere kaplanırken bir şekilde yere sabitlenmelidir. Çünkü yerden kaldırılma, koparılma, ya da altından kayma gibi sorunların yaşanmasının önüne geçilmelidir. Bunun için çim halı yere serilirken kenarlarına vida ya da çivi yardımıyla bir sabitleme işlemi yapılır. Bu işlem yapılırken özel vidalar ve çiviler kullanılmalıdır. Çünkü halının aralıklarından sabitleyicinin geçmesi ve halının yeniden sabitlenecek duruma gelmesi muhtemeldir.

Sentetik Çim Kaplanırken Altına Herhangi Bir Ürün Yerleştirilir Mi?

Hazır çim genellikle direkt olarak kullanılacağı alanın üzerine altına herhangi bir ürün yerleştirmeden koyulabilmektedir. Zaten çimin altındaki halı yapısı üzerine alttan kum ya da çakıl geçirmeyecek şekilde hazırlanmıştır. Bu nedenle çimin altına bir ürün koyulmamalı ve direkt olarak yere sabitlenmelidir. Altına sabitleme amaçlı kullanılan ürün bile halının kayma olasılığını arttıracaktır. Hazırlanan halı çimler tamamen bulunduğu noktadaki zemini yumuşatma amacına yöneliktir. Bu halıların altına tahta zemin hazırlamak ya da buna benzer ürün yerleştirmek risklidir. Çünkü zamanla halının kopmasına ya da küflenerek kullanımının bitmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı direkt olarak toprakla teması sağlanmalıdır. Halı toprak üzerine uygulanırsa ıslanma, yağışlar, yanma gibi durumlarda tamamen kuruma şansı olacak, yeterinde nemli ve kuru bir zeminde uzun süre kullanılması mümkün olacaktır.

Hazır Çim Nerelerde Kullanılmaktadır?

Hazır çim en çok halı sahalarda kullanılmaktadır. Kişiler maç yaparken düşme, sürtünme ya da yere yuvarlanma durumlarında sert zeminlerde çok fazla zarar göreceğinden çim sayesinde zararın en aza indirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Çocuk parklarında da bu çimlerin kullanılma nedeni aynıdır. Bir de halı çimler güzel bir görüntü oluşturmak için evlerin teraslarına, balkonlarına, kapı önlerine ya da bahçe içlerine de kullanılabilecektir. Ama ev içerisinde temizliğinin zorluk yaratabileceğinin farkına varılarak daha çok dışarıda kullanılması sağlanmalıdır. Çünkü halı halindeki çimler aralıklarına aldıkları tozları ve parçacıkları elektrik süpürgesine verirken biraz daha bencil davranabileceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.