Halılar Hakkında Az Bilinen Bilgiler

Otel Halısı üreticisi Nurteks olarak tüm yaşam alanları için en uygun duvardan duvara halı ürününü üretiyoruz.

Halılar Hakkında Az Bilinen Bilgiler

Halılar ve bakımı hakkında birçok bilgi ve efsane bulunmaktadır. Halı nasıl temizlenir, ilk halı ne zaman yapıldı ve halı üzerinde yaşayan virüslerle ilgili bazı bilgileri sizler için derledik. Halılar hakkındaki bu ilginç bilgiler dikkatinizi çekebilir, belki de uzun vadede faydası dokunabilir.

Halı Hakkında  ile İlgili Bilgiler

Virüslere Dikkat

Norwalk gibi bir virüsü temizlenmeyen bir halıda 1 aydan daha uzun süre yaşayabilir. Yani siz halıyı temizledim zannetseniz bile virüs üzerinde uzun süre kalabilir. Bu sebeple antibakteriyel bir halı kullanmak faydanıza olabilir. Duvardan duvara halı ürünleri için bu özellikte üretilen halıları tercih etmeniz büyük ölçüde faydanıza olacaktır.

Hayatta Kalan En Eski Halı

Hayatta kalan en eski halı, 1940’larda bulunan 2000 yıldan fazla bir süredir hayatta olan ünlü Pazyryk halısıdır.

Halıya Düşen Yiyecek Efsanesi

Halıya düşen yiyeceği 4 saniye içinde alınırsa bir şey olmaz kuralı bir efsanedir. Yapılan araştırmalar, bakterilerin halıda 4 hafta kadar yaşayabildiği ve hemen yiyeceğe geçebileceği yönünde. Eğer halıya düşen bir şey yerseniz kısa sürede kusma, ishal gibi rahatsızlıklara sebep olan bakteri Salmonella entrerite maruz kalabilirsiniz.

Halıyı Parlatmak için Tuz

Halınızın daha parlak görünmesini istiyorsanız çok basit bir yöntem olan halıya tuz döküp süpürmeyi deneyebilirsiniz. 1 saat halıda bekletilip süpürülen tuz sayesinde halınız ilk günkü gibi parlak ve yeni bir görünüme sahip olabilir. Yine tuz çamurlu ayak izlerinin temizlenmesinde de etkilidir.

Yapışan Sakıza Buz Çözümü

Eğer halınıza sakız yapıştıysa onu çıkarmak için buz kullanabilirsiniz. Buzu sakızlı kısıma tutun ve bir süre bekletin. Daha sonra kalıntıları temizlemek için leke çıkarıcı kullanabilirsiniz.

Mobilya Ezilmesinden Halınızı Kurtarın

Ağır mobilyalar yüzünden halıda oluşan çöküntüleri engellemek için ütü kullanabilirsiniz. Ütünün buharını çöküntü oluşan yerlere tutun, ütünün halıya temas etmemesine özen gösterin. Bozuk ve çukur olan yerleri bir bozuk para veya kaşık yardımı ile düzeltin.

Şarap Lekelerine Alternatif Çözümler

Otel halısı için en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi de şapKırmızı şarap lekesi halıdan nasıl çıkar? Oldukça basit birkaç yöntem ile halıdan şarap lekesini çıkarabilirsiniz. Şarap dökülen kısmı soda ile ovun veya şarabı emmesi için halının o kısmını tuzla kapatın ve kalıntıyı vakumlayın. Eğer leke kalırsa bir detarjanlı suya birkaç damla sirke ekleyerek halıyı silin.

İlgili Yazılar:

Halı Almadan Önce Okunması Gereken 5 Tavsiye

Dünyanın En Büyük 5 Halı İhracat Ülkesi

Dünyanın En Pahalı 7 Halısı

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü