Halı ile Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Halı ile Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Halı ile Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Halı ile Yemek Odası Dekorasyonu yapmak; kullanım kolaylığı, konforu ve dekorasyonun en vazgeçilmez parçası olması nedeniyle çok mantıklıdır. Alana belli bir form ekleyen halının birçok avantajı bulunmaktadır. Otel halısı, ev halısı,  ofis halısı gibi tüm yaşam alanlarında kullanıma uygun olan halılar ile dekorasyon yapmak hem basit hem de etkileyicidir. Bir halı tüm mekanın atmosferini değiştirmeye yardımcı olabilmektedir.

Halı ile Yemek Odası Dekorasyonu Örnekleri

Halının alana kattığı anlamdan bahsettik. Örneğin; aşağıdaki görseldeki yemek odası dekorasyonunda, orta tonlarda perde ve yemek masası ile koyu renk sandalyeler kullanılmıştır. Alanı daha derin göstermek içinse açık renk bir halı tercih edilmiş. Duvardan duvara halı, örnek dekorasyonda olduğu gibi açık renk ve desensiz kullanıldığı takdirde tüm dekorasyon tarzları ile uyum içerisinde olur.

Halıfleks modelleri

Klasik dekorasyonlarda kullanılan halılar da açık renklerde tercih edilebilmektedir. Örneğin, klasik dekorasyonlarda halı, genellikle sandalyenin kumaşı ile benzer renkte tercih edilebilmektedir.

Halıfleks modelleri

Koyu renk yemek masası ve sandalye ile yapılan dekorasyon örneği… Duvarlar ve halının açık renk olması, alanı daha büyük göstermeye yardım edecektir.

Vintage dekorasyon kullanılan bej, krem tonlarında duvardan duvara halılar, yemek alanları için de oldukça ideal bir tercih. Mesela örnekteki vintage yemek odası dekorasyonu oldukça ferah ve aydınlık bir görünüme sahip.

Modern dekorasyonda halıfleks olarak bilinen, aslında duvardan duvara halı olan halılar kullanılabilmektedir. Gördüğünüzüzere burada kullanılan halı modeli de ortamı oldukça aydınlık göstermiştir. Modern dekorasyonda en çok kullanılan halı renkleri, bej ve toprak tonlarıdır.

Düz renk halılar country tarzı dekore edilen yemek odalarında da kullanılabilmektedir. Çünkü halı, ortamın keskinliğini dengeleyen bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı dekorasyon ile uyumlu bir renk halı seçmek mümkündür.

Yuvarlak halılar genellikle yuvarlak yemek masaları ile kullanılabilmektedir.

İstisnalar elbette mümkün. Örneğin, yemek bölümüne farklı bir görünüm kazandırabilmesi için, yuvarlak halı ve dikdörtgen masa kombinasyonu tercih edilebilmektedir. Halı, düz renkte veya desenli olarak kullanılabilmektedir.

Desenli halılar klasik yemek odaları için iyi bir alternatiftir.

Dekorasyon kullanılan duvardan duvara desenli halılarda önemli bir kriter; halının rengi ile mobilyaların uyum içerisinde olmasıdır.

Parça halıları farklı renklerde kullanmak daha da mümkündür. Çünkü hem değişim alternatifi bulunabilmektedir hem de dikkati dağıtmamayı sağlar.  Bu sebeple parça halılar ile dekorasyon yaparken daha özgür bir alanınız olacaktır.

İlgili Yazılar:

Dekorasyon Stillerine Göre Halı Önerileri

Duvardan Duvara Halı ile Dekorasyon Önerileri

Otel Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü