Halı Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalı? Halının Dekorasyondaki Önemi

Halı Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalı? Halının Dekorasyondaki Önemi

Halının ilk kullanım amacı; ısı yalıtımını sağlaması ve üzerine basıldığında sıcak tutması iken yıllar içinde dekorasyonda da önemli bir yer kaplamıştır. Makineleşme ile el dokuması halılar yerini makine ile dokunan halılara bırakmıştır. Gelişen teknoloji, günümüzde farklı dokuma teknikleri ve bu tekniklerle üretilen yüzlerce desen olmasına imkan sağlamıştır.

Duvardan Duvara Halı ile Dekorasyon

Duvardan duvara halıların birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları onu hem dekorasyonda hem de kullanımda ön plana çıkarmaktadır. Duvardan duvara halı ile dekorasyon yapmak oldukça keyiflidir. Çok sayıda alternatifinin olması, duvardan duvara halıyı ön plana çıkarır. Bu yazımızda, duvardan duvara halı grubu ile dekorasyon yapacaklara birkaç tüyo vereceğiz.

Halıfleks modelleri - Otel Halısı - Nurteks

  • Bu halı grubu ile dekorasyon yapmak, çok sayıda desen ve renk seçeneğine sahip olmanıza imkan tanır. Yoğun desenler ya da koyu renkleri tercih edeceksiniz mutlaka mobilya ve duvarlarınızın daha açık tonlarda olmasına özen göstermelisiniz.
  • Açık renkte seçeceğiniz halı, alanı daha büyük gösterecektir. Hem zemin hem de duvarlar açık renk ise o alan olduğundan daha geniş görünür.
  • Duvardan duvara halı kullanırken alan derinliği etkisinden yararlanın. Eğer lüksü çağrıştıracak koyu renkler kullanmak istiyorsanız mobilya veya duvarlarda daha açık tonlar tercih etmeye çalışın.
  • Halı ile mobilyaların tonlarının uyumlu olmasına özen gösterin. Orta tonlarda mobilyalar için, kahve, krem, mavi tonları tercih edebilirsiniz.
  • Kırmızı ve siyah renkte halıları desenli seçmeye özen gösterin. Aksi takdirde görüntü çok çiğ olabilmektedir.
  • Halıfleks olarak bilinen duvardan duvara grubu ile dekorasyon yapmanın, ısı ve ses yalıtımı gibi birçok teknik avantajı da vardır.

Otel Halısı ile Dekorasyon

Halıfleks modelleri - Otel Halısı - Nurteks

Otel halısı olarak yolluk, parça halı ve duvardan duvara halılar kullanılabilmektedir. Bu kullanım genellikle halıların kullanıldığı alana göre farklılık gösterir.

Koridorlarda kullanılacak halılar genellikle koyu renk olarak seçilir. Bunun en önemli sebebi de temizliğinin daha kolay yapılacak olmasıdır. Yoğun trafik sebebi ile otel koridorları daha hızlı kirlenir.

Çocuk Odasında Halı ile Dekorasyon

Çocuk odasında parça halı veya duvardan duvara halı tercih edebilirsiniz. Bunun için çok fazla çocuk odası halısı alternatifi bulunmaktadır. Çocuğunuzun odasını dekore ederken renkli halılar iyi bir seçenek olur. Eğer parça halı tercih edecekseniz açık tonları seçebilirsiniz.

Çocuk odaları çoğunlukla açık renk mobilyalar seçilerek döşenir. Bu sebeple açık veya koyu renkler genellikle çocuk odası ile uyumlu olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.