Futbol Sahası Yapımı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Suni çim üreticisi Nurteks olarak tüm yaşam alanları için en uygun çim halı ürününü üretiyoruz.

Futbol Sahası Yapımı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Futbol sahası yapımı öncesi bilinmesi gereken bazı bilgileri bu yazımızda sizler için derledik. Bir futbol sahası yaptırmaya karar veren herkesin saha yapımı hakkında bazı bilgilere sahip olması onların avantajına olacaktır. Kullanıcıların konforlu ve iyi bir oyun deneyimi yaşayabilmesi için uygun şartlarda bir saha yapımı şarttır. Bunun içinde süreci doğru yönetiyor olmak ve projesine uygun bir saha yaptırmaya olanak tanımak gerekiyor.

Futbol Sahası Yapımı Hakkında Önemli Bilgiler

Proje Hazırlanması ve Futbol Sahası Çizimi

Futbol sahası yapımı öncesi sahanın projelendirilmesi gerekmektedir. Futbol sahası ölçüleri ve arazi belirlenmektedir. Sonra futbol sahası çizimi gerçekleştirilmektedir. Örnek görsellerde olduğu gibi futbol sahası çizimi gerçekleştirilmektedir ve altyapı aşamasına geçilmektedir.

 Futbol Sahası Yapımı

Futbol Sahası Yapımı Futbol Sahası Yapımı

Altyapı Çalışması

Bir futbol sahası yapımı için; yaptırmaya karar verdikten sonra yapılması gereken ilk şey; zemin etüdünün yapılarak altyapı çalışmalarına başlamaktır. Sahanın zeminini sentetik çimi serilecek hale getirmektir. Bu çalışma genellikle bir müteahhit tarafından gerçekleştirilir.

Futbol Sahası Yapımı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Zemindeki gerekli kazıların yapılması, zemine balıksırtı eğim verilmesi, drenaj kanallarının açılması vb. işlemlerin ardından kanallar mıcırla kapanarak sıkıştırılmaktadır ve düz bir zemin elde edilmiş olur. Böylece futbol sahası yapımı için çim halı serimine hazır bir zemin elde etmiş oluruz. Detaylı bilgi için futbol sahası yapımı ve. kurulum aşamaları hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğru Zemin Ürünü Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Suni çim, ürün alternatifleri bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Profesyonel futbol için, özel olarak üretilen bir suni çim ürününün tercih edilmesi en doğru seçenektir. Futbol için tasarlanan bir ürün, uzun süre ve konforlu kullanım için çok iyi bir seçenek olacaktır. Kolay bakımı sayesinde yıllarca garanti kapsamında kullanabileceğiniz bir sahaya sahip olacaksınız.

Futbol Sahası Yapımı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Tüm spor dalları için farklı olarak üretilen suni çim ürününe bir alternatif de multisport yani çok amaçlı sporlar için kullanılan sentetik çim üründür. Multisport ürünü üzerinde birden çok farklı sporun yapılmasına olanak tanır. Daha çok amatör kulüpler ve halı saha gibi ticari işletmelerde multisport ürünü tercih edilmektedir.

Futbol Sahası Bakımı Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

Futbol sahası suni çim ile yapıldığı takdirde, biçme, gübreleme gibi ek bakım maliyeti gerektirmez. Bu hem ekonomik açıdan hem de zaman açısından bakım masraflarını en aza indirir. Sadece sıcak havalarda sulama yapmak ve belirli periyotlarda süpürme gibi işlemlerin yapılması yeterlidir. Bunun için dragmad ve üçgen fırça gibi bakım malzemeleri kullanılmaktadır.

Futbol Sahası Yapımı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Fifa standartlarında yapılan profesyonel bir saha için, bu malzemeler dışında top yuvarlama rampası da kullanılmaktadır. ATV motor, üçgen fırça, dragmad ve top yuvarlama rampası özellikle profesyonel sahaların bakımı için gerekli olan malzemelerdir. Düzenli bakım yapıldığı sürece yapay çim bir saha uzun yıllar garanti kapsamında kullanılabilmektedir.

2 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.