Futbol Sahası Yapımı için Zemin Seçenekleri Nelerdir?

Futbol Sahası Yapımı için Zemin Seçenekleri Nelerdir?

Futbol sahası yapımı için gerekli olan önemli noktalardan biri zemin ürünüdür. Doğru zemin ürününü seçmek için, sahanın kullanım amacını net olarak belirlemek gerekir. Öncelikle sahanın kullanım sıklığı ve kullanım amacı belirlenir ve sonra zeminde kullanılacak olan ürüne karar verilir. Bu karar, projelendirme aşamasında verilmelidir. Sonrasında futbol sahası yapımına geçilmektedir. Futbol sahası yapımı için önemli bir belirleyici olan zemin ürünleri suni çim, hibrit ve doğal çimdir. Detaylı olarak kullanım alanları ve faydalarını bu yazımızda açıklayacağız.

Saha Yapımı için Zemin Seçenekleri Nelerdir?


Suni Çim

Suni çim halı uzun yıllar boyunca kullanılan, doğal çime alternatif olarak üretilmiş bir üründür. Ayrıca suni çim; uzun süre kullanıma olanak tanıması, üzerinde çok sayıda oyun oynanmasına fırsat vermesi vb. performans özellikleri ile ön plandadır. Özellikle antrenman sahaları ve ticari amaçla faaliyet gösteren halı sahalarda oldukça tercih edilen bir üründür. Çünkü yağmur, kar vb. doğa olaylarından etkilenmez ve oyun performansını korur. Suni çim; uzun vadede oldukça ekonomik bir zemin ürünüdür.

Hibrit

Hibrit; suni çim ve doğal çimin birleşiminden oluşan bir zemin ürünüdür. Ayrıca son yıllarda oldukça revaçta olan hibrit, doğal çim konforunu sağlarken, suni çim gibi uzun süre dayanıklı olan bir zemin alternatifidir. Birçok profesyonel kulüp, sahasında hibrit çim kullanmaktadır.

Doğal Çim

Doğal çim; profesyonel futbol sahası yapımı için en çok kullanılan zemin ürünüyken, yerini suni çim ve hibrite bırakmıştır. Bakım maliyeti oldukça yüksek olan doğal çim, genellikle profesyonel sahalarda tercih edilmektedir. Doğal çim üzerinde günde bir maç yapılabildiği için ticari sahalarda tercih edilmemektedir. Gübreleme, sulama ve biçme gibi ek bakım maliyetleri gerektirmesi sebebiyle, zaman içinde hibrite doğru bir yönelme olmuştur.

Hangi Zemin Ürününü Kullanmak Gerekiyor?

Doğal çim; konforlu bir oyun sunar, fakat uzun vadede oldukça maliyetlidir. Bundan dolayı hibrit ve suni çim, bu bakım maliyetlerini azalttığı için zaman içinde oldukça yaygınlaşmıştır. Elbette burada önemli olan, sahanın kullanım amacıdır. Profesyonel sahalar hibriti tercih ederken; ticari amaçlı faaliyet gösteren halı sahalar ve antrenman sahalarında suni çimi tercih edebilirsiniz. Hibrit ve suni çim; hem iyi bir oyun konforu sunar, hem de daha az maliyetli ve daha uzun ömürlüdür.

İlgili Yazılar:

Futbol Sahası Yapımı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Arasındaki 6 Fark

Halı Saha Yapımı Hakkında En Çok Sorulan 8 Soru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.