Dünyanın En Pahalı 7 Halısı

Dünyanın En Pahalı 7 Halısı

İyi tasarlanan bir halı, bütün mekanlarda dekorun muazzam bir tamamlayıcısıdır. Dekorasyona güzellik ve yeni bir form katan halılar; canlı renkler, benzersiz desen ve akılda kalıcı tasarımları ile birçok alternatifi içerisinde barındırır. Yaşam, aile hayatı, eğlence merkezi gibi alanlarda kullanılan halılar, otel halısı, ev tipi halı, ofis halısı gibi bulunduğu alana değer katarak kullanım alanlarını renklendiriyor. Dünyanın en pahalı halısı için derlediğimiz bu yazıda birbirinden farklı renklerde ve desenlerde halılar bulunmakta.

Her üründe olduğu gibi halılarda da yüksek fiyatlı ürünler bulunmaktadır. Duvardan duvara halı fiyatları, el dokuması halı fiyatları gibi birçok merak edilen konuda, sizlere farklı özelliklere sahip ve dünyanın en pahalı halısı olma ünvanına sahip halıları derledik.

Dünyanın en pahalı halıları çok az sayıda bulunsa da özel koleksiyonlarımız ile biz size kaliteli ve bu kaliteye en uygun fiyata sahip olan halıları sunmaktayız.

Dünyanın En Pahalı Halıları Hangileri?

7. Lili & Edmond J. Safra Koleksiyonu’ndan Safevi Halısı

dünyanın en pahalı halısı - nurteks

Brezilyalı bir bankacı ve 2013 yılında dünyanın en zengin insanlarından biri olarak Forbes’ta yer alan onun eşi tarafından satın alınan bu halı; 2.032 milyon dolara satılmıştır. Ayrıca 16. yüzyılın sonlarında yapılan el dokuması, Safevi halısı günümüze kadar gelen en pahalı halılardan bir tanesi.

6. Chelaberd veya Eagle Kazak Kafkas Halısı

Merkezinde bir madalyon bulunan, 19. yüzyılın başlarından kalma bu oryantal Kafkas halısı, uzun yıllar Philadelphia Sanat Müzesi’nde yer aldı. Daha sonra Robert Montgomert Scott’ın mülküne yer alan halı, 2007’de açık artırma ile satılmıştır. Üstelik satılan halı için toplamda 341.625 dolar ödenmiştir.

5. Katar’daki İslam Sanatı Müzesi’ndeki Rothschild Tabriz Madalyon Halısı

The Guardian’a göre, 16. yüzyıldan kalma özenle hazırlanmış Oryantal halı; Kuzey Batı Aisa’dan “İkinci Dünya Savaşı sırasında Rothschild ailesinin Avusturya’daki evinde Naziler tarafından yağmalandı”.

20 metreden uzun olan bu büyük halının 400.000 $ değerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, Katar Şeyh el-Thani tarafından 2.4 milyon dolara satın alındı.

4. Doris Auk’ten Orta İsisa’nın İpek İsfahan Halısı ve Newport Vakfı Koleksiyonu

Bu halı bir zamanlar, 20. yüzyılın Amerikalı mirasçısı, sanat koleksiyoncusu ve hayırsever Doris Dukewas’a aitti. 1990 yılında Doris Duke tarafından satın alınmıştır. Öncesinde, bir Amerikan İslam Sanatı koleksiyoncusu olan Grace Rainey-Roger’a aitti.

Eşsiz desenleri, yüksek düğüm yoğunluğu ve şaşırtıcı ‘antik’ görünümü ile yüksek kaliteli ipek ile yaratılmıştır. Ve de son derece çekici bir halıdır.

2008’de, bu antik halı, Christie’nin isimsiz bir teklif sahibine 4.45 milyon dolara satılmıştır. Şu anda dünyanın en pahalı dördüncü halısı olma ünvanına sahiptir.

3. Baroda’nın İnci Halısı

dünyanın en pahalı halısı - nurteks

Bu halı, 1 milyondan fazla doğal Basra tohum incisinden yapılmıştır. Elmas, zümrüt, safir ve yakutlarla süslenmiş bir Hint şaheseridir. 1860 yılında tasarlanmıştır. Daha sonra 1865 yılında Baroda’nın ilk devleti olan Maharaja, Gaekwar Khande Rao tarafından tamamlanmıştır.

Bu halı, daha önce hiç açık artırmada satışa sunulmamıştır. Daha sonra Sotheby’s tarafından Katar Körfezi’ndeki bir müzayedede 2009 yılında 5.5 milyon dolara satılmıştır. Ve dünyanın en pahalı üçüncü halısı haline gelmiştir.

2. Bir Kirman ‘Vazo’ Halı

dünyanın en pahalı halısı - nurteks

Bu eski, 17. Yüzyıl’dan kalma zengin ve cesur renklere sahip halı 2010 yılında satılmıştır. Bundan dolayı “şimdiye kadar satılan en pahalı islam eseri” olarak adlandırılmaktadır.

Londra’daki Christie’s’deki isimsiz bir telefonla alıcısına satılmıştır. 9.59 milyon dolar olan tahmini fiyatının 20 katından daha fazlaya satılmıştır.

Dünyanın En Pahalı Halısı

1. William A. Clark Koleksiyonundan Clark Orak Yaprağı Halı

dünyanın en pahalı halısı - nurteks

Bu 17. yüzyıla ait antik halı, zengin kırmızı-kahverengi renk tasarımına ve canlı bir tarihe sahiptir. Politikacı ve girişimci William A. Clark’ın koleksiyonuna ait.

Washington’daki Corcoran Sanat Galerisi’nde Sotheby’den Haziran 2013’te isimsiz bir teklif verene satılmıştır. Halı rekor bir fiyat, yani: 33,7 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı halısı olma ünvanını kazanmıştır.

İlgili Yazılar:

Halı Almadan Önce Okunması Gereken 5 Tavsiye

Dünyanın En Büyük 5 Halı İhracat Ülkesi

Halılar Hakkında Az Bilinen Bilgiler

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.